Yaşa Göre Adet Kanaması Düzensizlikleri

DÜZENSİZ ADET KANAMASI

                Rahmin en içteki tabakası(endometriyum) her adet kanaması ile birlikte atılırken, adet kanaması durduktan sonra diğer adet kanamasına kadar rahim, iç duvarını tekrardan örer. Menapoz ile beraber adetten kesilen hastalarda ise rahmin iç tabakasını örme işlevi gerçekleşmez olur ve bu nedenle bu hastalarda adet kanaması olmaz. İç tabakanın altındaki orta tabaka(miyometriyum) ise kas dokusundan oluşur ve adet kanaması durumunda rahmi kasarak kanamayı durdurur ve dolayısı ile de bir miktar ağrı yapar. Düzensiz kanama demek normal adet döneminin dışında kanama olması, normal adet kanamasının 10 günden fazla olması veya normal süren kanamanın miktarının aşırı olması (gece ped değiştirmek zorunda kalma-yatağa kanamanın geçmesi) demektir.  Farklı yaş gruplarındaki hastalarda kanama düzensizliğinin nedeni değişmektedir.

GENÇ KIZLARDA OLAN DÜZENSİZ KANAMA

Adet görmeye başlamayan hastada olan kanama sıklıkla travma(kaza-çarpma-vurma) nedeniyle oluşur. Diğer nedenler iltihab, allerjik, idrar yolu enfeksiyonudur.

ERGENLERDE OLAN DÜZENSİZ KANAMA

Adet görmeye başlayan kızlarda sıklıkla 2 yıllık zaman zarfında adetler düzensiz seyredebilir. Bu dönemde düzensiz kanamalar görülebilir. Bu durum tamamen olağandır, altta bir hastalık aramak gerekmez. İki yıl sonrasında ise adetler rayına oturur ve kanama düzensizliği görülmez olur. Eğer iki yıl geçmiş olmasına rağmen düzensiz kanama görülmesi durumunda mutlaka doktora başvurmalısınız. Vücutta pıhtılaşma bozukluğu bu dönem kanamalarda sıklıkla altta yatan nedendir.

YETİŞKİNLERDE OLAN DÜZENSİZ KANAMA

Nedenler arasında düzensiz yumurtlama, gebelik, rahim urları(miyom), rahim içi polip, rahim ağzı polipleri, rahim ağzı yarası, rahim kanseri, rahim ağzı kanseri sayılabilir.

-Düzensiz yumurtlama: Sık sık kanama, mevcut kanamanın fazla olması, mevcut kanamanın uzun sürmesi

-Gebelik: her türlü kanama düzensizliği yapabilir,

-Rahim urları(miyom): Sık sık kanama, mevcut kanamanın fazla olması, mevcut kanamanın uzun sürmesine yol açabilir,

-Rahim içi polip: Normalde temiz kalması gereken dönemde olan adet arası kanama yapar,

-Rahim ağzı polipleri: İlişki sonrası kanama, normalde temiz kalması gereken dönemde olan adet arası kanama yapar,

-Rahim ağzı yarası: İlişki sonrası kanama yapar, rahim ağzından muayene masasında ağrısız olan işlemle sürüntü alınarak saptanabilir(smear-simir).

-Rahim ağzı kanseri : Sıklıkla ilişki sonrası kanama yapar, rahim ağzından muayene masasında ağrısız olan işlemle sürüntü alınarak saptanabilir(smear-simir).

-Rahim kanseri: Her türlü kanama yapabilir,

-Rahim içi iltihabı: Sıklıkla kahverengi renkli adetten temizlendikten sonra devam eden lekelenme şeklinde görülür.

                Aynı zamanda doğum kontrol hapları alırken kişi düzenli kullansa dahi ilk 3 ayda temiz kalması gereken ara dönemde lekelenme olabilir; 3 aydan sonra ise hap atlama yapıldığında ara dönem lekelenmesi görülebilir. Aylık veya üç aylık iğne kullanan kişilerde ara dönem kanaması sıklıkla görülür.

                Diğer nedenler arasında; kişide pıhtılaşma sorunu, guatr, karaciğer veya böbrek hastalığı durumunda da düzensiz kanama görülebilmektedir.

MENAPOZ ÖNCESİ OLAN HASTADA DÜZENSİZ KANAMA

Genelde bu dönemde hormonlar tahlilde normal olmasına rağmen düzensiz dalgalanmalar yaparak adet kanama bozukluğu yaratabilmektedir. Sıklıkla sebep yumurtlamanın olmadığı adet kanamalarıdır. Diğer nedenler arasında gebelik, rahim urları(miyom), rahim içi polip, rahim ağzı polipleri, rahim ağzı yarası, rahim kanseri, rahim ağzı kanseri sayılabilir. Özellikle 35 yaş sonrası rahim kanseri riskinde artış olmaktadır. Bu nedenle ilaç tedavisi vermeden önce; 35 yaş sonrası olan her türlü düzensiz kanamada mutlaka rahim içinden parça alınarak rahim hastalığının olup olmadığı araştırılmalıdır. Alınan parça neticesi normal gelen hastalalara kanama düzensizliğine yönelik olarak ilaç tedavisi başlanmaktadır.

 

MENAPOZDAKİ HASTADA OLAN  KANAMA

Sebepler arasında rahim duvarında örülmemeye bağlı körelme-çatlama, rahim uru(miyom), rahim içi polip, rahim ağzı polipleri, rahim içi iltihab, rahim kanseri, rahim ağzı kanseri sayılabilir. Menapozda görülen her türlü kanama

 durumunda hastadan mutlaka parça alınarak rahim hastalığı olmadığı gösterilmelidir.

                RAHİM İÇİNDEN PARÇA ALINMASI

                Rahim içinden parça alma işlemi ağrı kesici yapıldıktan sonra muayene masasında yapılan yaklaşık 3 dakika süren hafif ağrılı bir girişimdir. Rahim ağzını görmek için plastik alet yerleştirildikten sonra silinerek temizlenir. Rahim ağzı alet ile tutulur ve içeriye plastik kanül (ince borucuk) yerleştirilir. Borucuk ile içeriden doku örneği alınır ve işleme son verilir.

Birkaç saat istirahat sonrasında günlük işinize dönebilirsiniz.

Rahim ağzından muayene masasında alınan ve ağrısız olan işlem olan smear-simir ise düzensiz kanama ile ilgili bilgi vermemekte; sadece rahim ağzı hastalığını saptamaya yaramaktadır.

                Adı konulmayan her türlü düzensiz kanama durumunda kötü huylu hastalık olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle 35 yaş üzrinde düzensiz kanaması olan her hastadan; ilaç tedavisine başlanmadan önce mutlaka rahim içinden parça alınmalıdır. Alınan parça mikroskop altında patoloji doktoru tarafından şüpheli kanser açısından değerlendirilir.